Miażdżyca – przyczyny, objawy, leczenie

Miażdżyca – przyczyny, objawy, leczenie

Miażdżyca (arterioskleroza) to inaczej stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych. Częściej dotyka mężczyzn. Jest niebezpieczna ponieważ naczynia krwionośne przestają dostarczać krew do tkanek, które w skutek tego – obumierają. Zdrowe naczynia krwionośne są elastyczne – kurczą się i rozszerzają w zależności od zapotrzebowania. Z wiekiem naczynia jednak twardnieją w wyniku odkładania się na ich ścianach cząsteczek tłuszczu, powodując miażdżycę.

Objawy miażdżycy

Z początku organizm nie daje istotnych sygnałów. Dopiero, gdy naczynia krwionośne zmniejszą swą objętość o ok. 50% pojawiają się objawy, które powinny nas zaniepokoić. Są to między innymi: szybkie męczenie się i ból nóg, a także kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Charakterystycznym objawem są także żółte zgrubienia w okolicy powiek, na zgięciu łokcia lub pod piersiami. Nieleczona miażdżyca niesie ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy amputacji kończyny, dlatego niezmiernie istotne jest jej szybkie wykrycie.

Przyczyny miażdżycy

Miażdżycy sprzyja m.in. niezdrowa dieta bogata w przetworzone tłuszcze czy uboga w składniki odpowiadające za lepsze przyswajanie wapnia przez układ kostny. W pierwszym wypadku cholesterol osadza się wewnątrz naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie (to może prowadzić do udaru mózgu). W drugim wypadku wapń może zacząć osadzać się wewnątrz tętnic, w miejscach, gdzie zaczął się stan zapalny. To wszystko zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych i sprawia, że w końcu przestają pełnić swoją funkcję.

Leczenie

Miażdżycę leczy się poprzez stosowanie leków podnoszących poziom dobrego cholesterolu (fibraty, trójglicerydy) lub obniżających poziom złego chlesterolu (statyny). Niekiedy konieczne są zabiegi inwazyjne takie jak: balonikowanie, umieszczenie stentów lub by passy.

 

miażdżyca