Zawał serca

Jakie jest postępowanie podczas zawału serca?
Zawał serca to bardzo poważna choroba, której nie wolno bagatelizować.
Opiekunka osób starszych, która jedzie do pracy za granicę, może dostać pod opiekę seniora, który będzie już po zawale serca i trzeba się nim opiekować albo może to być senior, u którego dopiero może dojść do zawału. Przecież nigdy nie wiadomo, co może się przydarzyć w czasie takiej pracy. Wtedy opiekunka musi wiedzieć, jak należy postępować przy podejrzeniu zawału serca. Dlatego warto poznać już wcześniej, jakie są przyczyny, objawy i leczenie zawału serca.
Zawał serca jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen, a jego podażą. Głównym objawem zawału serca jest silny ból w klatce piersiowej. W związku z brakiem tlenu dochodzi do ostrego niedotlenienia oraz martwicy mięśnia sercowego. Taka najważniejsza przyczyna zawału serca to zamknięcie tętnicy wieńcowej przez zakrzep. Ten zakrzep powstaje w związku z pękniętą blaszką miażdżycową. Tętnica wieńcowa jest odpowiedzialna za odpowiednie ukrwienie mięśnia sercowego.

Przyczyny zawału serca
Warto, aby opiekunka wcześniej poznała, jakie mogą być przyczyny zawału serca. Dzięki temu będzie wiedziała, czy jakaś choroba, którą ma podopieczny, może mieć wpływ na powstanie zawału serca. Należy wiedzieć, że do zawału może dojść w godzinach porannych albo przedpołudniowych. Jeśli chodzi o bezpośrednią przyczynę wyzwalającą zawał serca, to może to być, np. jakiś gwałtowny wysiłek fizyczny albo stres, co może doprowadzić do utraty stabilności blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej.
Są jeszcze inne przyczyny zawału serca, które mają istotne znaczenie. Mogą to być zmiany patologiczne w obrębie naczyń wieńcowych, ale inne niż miażdżyca, a zalicza się do nich, np. wady rozwojowe, zmiany zapalne, pourazowe, zator w przebiegu posocznicy czy zakrzepy związane z nadkrzepliwością. Przyczyną zawału może też być stan związany z nieodpowiednim dostarczaniem tlenu w stosunku do jego zapotrzebowania, ale bez patologii w obrębie tętnic wieńcowych, np. zatrucie tlenkiem węgla, niedokrwistość czy kardiomiopatia przerostowa.

Czynniki ryzyka zawału serca
Należy też zwrócić uwagę na czynniki ryzyka zawału serca, ponieważ dzięki temu opiekunka też będzie mogła wywnioskować, czy jej podopiecznemu grozi zawał serca, czy jest po prostu w grupie ryzyka. Jeśli tak, to trzeba go otoczyć szczególną opieką i codziennie się nim dobrze zajmować, aby np. nie przeciążał się czy nie miał dużego stresu. Dla opiekunki taki senior z ryzykiem zawału, to niełatwe wyzwanie, ponieważ musi ona czuwać nad seniorem i szczególnie się o niego zatroszczyć.
Do takich najważniejszych czynników ryzyka zalicza się:
wiek u mężczyzn powyżej 45 lat, a u kobiet powyżej 55 lat
płeć męska, gdyż mężczyźni 2 – 3 razy częściej chorują na zawał serca
czynniki genetyczne i związane z tym obciążenia rodzinne
przebyty zawał albo rozpoznanie innej postaci choroby niedokrwiennej serca – jest wtedy duże prawdopodobieństwo zawału serca
nadciśnienie tętnicze, ponieważ krew, która płynie pod wysokim ciśnieniem, zaczyna uszkadzać ściany naczyń, a w tym również tętnic wieńcowych, to z kolei sprzyja tworzeniu się oraz pękaniu blaszek miażdżycowych
przy cukrzycy ryzyko zawału jest większe
zaburzenia lipidowe, czyli podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz trójglicerydów, a także obniżenie stężenia frakcji HDL, co sprzyja rozwojowi miażdżycy
nieprawidłowa dieta, a więc spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, zbyt duża ilość soli oraz nadmiar cukrów
otyłość sprzyja powstawaniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz miażdżycy, a to z kolei ma wpływ na występowanie zawału serca;
palenie papierosów, które przyspiesza rozwój miażdżycy
siedzący tryb życia
Na niektóre z tych czynników opiekunka może mieć wpływ, np. na dietę seniora, może pilnować, czy senior pali papierosy albo pije alkohol czy się trochę rusza.
Objawy zawału serca
Znajomość objawów zawału serca jest bardzo ważna w pracy opiekunki, ponieważ to pozwoli jej rozpoznać zawał serca, gdyby przydarzył się jej podopiecznemu. Jeśli będzie się znało podstawowe objawy, to będzie szybsza możliwość udzielenia odpowiedniej pomocy seniorowi, co może mu uratować życie.
Takim najważniejszym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Jest to bardzo silny ból, który ma charakter ucisku lub pieczenia. Najczęściej zlokalizowany jest za mostkiem i to zwykle na większym obszarze. Ból ten może promieniować do innych miejsc, ale najczęściej do żuchwy, lewego barku i ramienia, nadbrzusza albo okolicy międzyłopatkowej. Taki ból zazwyczaj trwa powyżej 20 minut i nie ustąpi w spoczynku ani po zażyciu nitrogliceryny. Jeśli senior przyjmie nitroglicerynę, a po 5 minutach ból nadal będzie się utrzymywał, to należy wezwać pogotowie.
Poza tym wyróżnia się jeszcze inne objawy zawału serca, a jest to:
osłabienie
zawroty głowy
omdlenie
stan podgorączkowy
silny lęk przed śmiercią
bladość i poty
nudności, wymioty oraz kołatanie serca
duszność
kaszel z odkrztuszaniem krwistej wydzieliny, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się objawy obrzęku płuc
Bardzo rzadko zdarza się, że chory nie będzie miał objawów bólowych i jest to tzw. niemy zawał. Najczęściej jest on u osób starszych i u tych, którzy chorują na cukrzycę.