Kassel

Kassel

Kassel – miasto w Hesji (195 tys. mieszk.); duży ośrodek przemysłu, liczące się centrum sztuki współczesnej (wystawa Documenta). Położone nad rzeką Fuldą. Trzecie co do wielkości (106,77 km²), po Frankfurcie nad Menem i Wiesbaden, miasto Hesji. Kluczowy węzeł komunikacji kolejoweji drogowej.

Historia

Miasto znane było od początku X w. jako Chasella, prawa miejskie uzyskało w 1180 r., od XIII w. było własnością hrabiów heskich. XIII wiek to szczególne znaczenie miasta, które stało się siedzibą hrabiego heskiego Henryka I i jednocześnie stolica Hesji. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na rozwój miasta był napływ francuskich hugenotów. W 1866 r. miasto stało się stolicą prowincji Hesja-Nassau w granicach Prus. W XIX w. w Kassel miał miejsce szybki rozwój przemysłu. Bombardowania z końca II wojny światowej niemal doszczętnie zniszczyły śródmieście Kassel.

Zabytki

W Kassel są trzy duże parki i trzy pałace. Chlubą miasta jest rezydencja Schloß Wilhelmshöhe, klasycystyczny pałac z XVIII w. Znajduje się on w otoczeniu parku krajobrazowego pełnego kaskad, fontann, grot, ruin i akweduktów. Z parku Bergpark Wilhelmshöhe rozciąga się fantastyczny widok na panoramę miasta. Sam park jest niepowtarzalny. Do największych atrakcji należą statua Herkulesa – wizytówka Kassel, fontanny, małe świątynie i pozostałości chińskiej wioski oraz oczywiście pałac Na wzgórzu Wilhelmshöhe leży również Löwenburg – romantyczne neogotyckie ruiny zamku rycerskiego (Ritterburg-Ruine). Ten zamkowy kompleks ze średniowiecznymi elementami, jak fosa i most zwodzony, powstał około roku 1800. Całe wyposażenie składa się z oryginalnych średniowiecznych mebli, Warto zwiedzić Karlsaue, barokowy kompleks nad brzegiem rzeki Fuldy, a także rokokowy pałacyk letni i myśliwski Wilhelmsthal (Lust- und Jagdschloss Wilhelmsthal) i Sababurg, zwany zamkiem Śpiącej Królewny. W mieście zwiedzać można kilka gotyckich świątyń.

Muzea sztuki

Kultura w Kassel jest ważna jak w większości niemieckich miast. Szczególna ofertę mają dla turystów miejscowe muzea. Na uwagę zasługują zwłaszcza trzy z nich. Museum Fridericianum mieści się z zabytkowym barokowym gmachu, zbudopwanym w drugiej połowie XVIII wieku na wzór British Museum. Było to także pierwsze muzeum publiczne w Europie. Przed budynkiem stoi pomnik fundatora Fryderyka II. W muzeum tradycyjnie odbywa się wystawa sztuki współczesnej oraz czasowe ekspozycje okolicznościowe. Muzeum Braci Grimm jest szczególnie ważne dla Niemców ze względu na dwie najważniejsze postacie z niemieckiej kultury. Poza eksponatami związanymi z tworzeniem baśni w muzeum jest także wiele śladów ich pionierskich osiągnięć w dziedzinie językoznawstwa. Wystawa dokumentuje w układzie chronologicznym najważniejsze etapy życia braci Grimm.

Muzeum przyrodnicze

Wreszcie Muzeum Przyrodnicze Naturkundemuseum, którego początki sięgają aż XVI wieku. Liczące się w świecie zbiory obejmują takie dziedziny, jak botanikę, geologię, zoologię i akwarystykę. Do najważniejszych eksponatów muzeum zaliczyć należy 400-letnie „Herbarium Ratzenberger”, najstarszy usystematyzowany zbiór roślin w Europie, XVIII-wieczny przegląd różnych gatunków drzew, tzw. „Schildbachsche Holzbibliothek” oraz „słonia Goethego”, jednego z pierwszych spreparowanych szkieletów dużych ssaków.