Karta EKUZ

Wyjeżdżam do pracy jako opiekunka – czy potrzebuję karty EKUZ?

Pracując jako opiekunka osób starszych musisz pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności przed wyjazdem. Jednym z nich jest karta EKUZ. Dlaczego ten dokument powinien być ważny dla opiekunki seniora i do czego może się jej przydać?

Formularz A1 a karta EKUZ

Każda opiekunka wyjeżdżająca do pracy poza granice Polski musi otrzymać wcześniej formularz A1, który uprawnia do ubiegania się o kartę EKUZ, czyli kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto podkreślić, że zarówno złożenie wniosku, jak i wydanie karty jest bezpłatne.

Karta EKUZ – dlaczego jest ważna dla opiekunki?

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bardzo ważnym dokumentem opiekunki. To właśnie dzięki niej opiekunka może bezpłatnie korzystać z pomocy medycznej w kraju innym niż Polska. Należy pamiętać, że kartę EKUZ mogą otrzymać tylko osoby pracujące legalnie poza granicami RP. Dokument ten otrzymuje się na podstawie formularza A1, który należy złożyć w miejscowym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).Karta EKUZ przypomina kartę kredytową – jest plastikowa i ma podobną do niej wielkość. Jednak znajduje się na niej dużo więcej danych – oprócz imienia i nazwiska znajdziesz także: numer ubezpieczonego, datę urodzenia, datę ważności, numer karty i wiele innych.

Co daje karta EKUZ?

Dzięki karcie EKUZ opiekunka może bezpłatnie korzystać z opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej/EFTA. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie usługi medyczne będą zupełnie darmowe dla posiadacza karty. Karta EKUZ zakłada refundację świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia, a także tych, bez których posiadacz nie może się obejść i zmuszony byłby do powrotu do kraju w celu ich realizacji. Dlatego też, opieka zdrowotna może stwierdzić, że za niektóre usługi medyczne będzie trzeba zapłacić samodzielnie. Wiele z osób posiadających kartę EKUZ uważając, że opieka zdrowotna w Niemczech jest lepsza, korzysta z karty EKUZ, aby np. wymienić plombę lub skorzystać z wizyty u specjalisty. Po powrocie do kraju są zaskoczone brakiem refundacji ze strony NFZ. Należy dodać również, iż po skorzystaniu z niezbędnej opieki za granicą, opiekunka może otrzymać rachunek, który powinna uregulować a dopiero później rozliczyć z NFZ- to samo dotyczy wykupionych leków.