Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna i określana jest jako ,,przedstarczy zanik mózgu”. Dotyka coraz większą część społeczeństwa, najczęściej po 65 roku życia. U seniorów między 85.–90. rokiem życia Alzheimer występuje aż u 40%. Jak dotąd przyczyny choroby są nieznane. Kluczowe są jednak uwarunkowania genetyczne.
Alzheimer to choroba postępująca powoli. Pogłębiające się uszkodzenia w korze mózgowej prowadzą do problemów z przetwarzaniem informacji, pamięcią, wysławianiem się, kojarzeniem faktów czy liczeniem. Ostatecznie dochodzi do zaniku mózgu i niezdolności do samodzielnego życia.
Objawy
Objawy Alzheimera nasilają się stopniowo.
Faza 1:
Początkowo zaczynają się problemy z zapamiętywaniem nowych informacji (zadawanie ciągle tych samych pytań), zaburzenia w czasie i przestrzeni, ogólne rozproszenie i dekoncentracja. Zauważalne są także wahania nastrojów i objawy depresji. Stan chorego powoduje jego wycofanie społeczne.
Faza 2:
Na tym etapie niezbędna jest już opieka. W fazie drugiej dochodzą problemy z wysławianiem się i brakiem orientacji w czasie i przestrzeni (zdarza im się zabłądzić w drodze ze sklepu do domu). Postępująca choroba sprawia, iż zdarza im się nie rozpoznać członków rodziny i przyjaciół. Pojawiają się także urojenia, które często budzą agresję, rozdrażnienie i bezsenność.
Faza 3:
W fazie 3 chory jest niezdolny do samodzielnego życia. Nie wykonuje czynności tj. jedzenie, mycie czy funkcjonowanie w społeczeństwie z innymi ludźmi. Dochodzi do braku rozpoznawania pór dnia i nocy oraz członków rodziny. Przestaje wstawać z łóżka, co prowadzi m.in. do chorób współtowarzyszących takich jak odparzenia, odleżyny, inkontynencja czy zachłyśnięcia.
Leczenie
Choroba Alzheimera jest nieuleczalna. Pacjent wymaga stałej opieki lekarza oraz członków rodziny. Podczas farmakoterapii mającej na celu spowolnienie postępowania choroby stosuje się leki zwiększające aktywność układu cholinergicznego. Powodują one zwykle zwiększenie ogólnej aktywności chorego, przez co poprawia się nieco pamięć.
W profilaktyce zaleca się spożywanie polifenoli roślinnych (maliny, porzeczki, czerwona cebula), witamin z grupy B (mięso, brokuły, jaja, szpinak) i kwasów tłuszczowych omega-3 (ryby i owoce morza).
Opiekując się osobą cierpiącą na Alzheimera należy pamiętać, aby chory zawsze miał przy sobie adres i numer telefonu. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie bransoletki z danymi chorego.
Jeśli jesteś opiekunem osoby chorej na Alzheimera:
Zapewnij swojemu podopiecznemu bezpieczeństwo – usuń przedmioty gorące, ostre i toksyczne z jego zasięgu, oznacz progi oraz zabezpiecz zamki, aby chory się nie zatrzasnął (np. w łazience). Nie zapomnij także odłączyć dopływ gazu i wody, jeśli musisz pozostawić go tymczasowo bez opieki. Postaraj się, aby podopieczny był aktywny, poszukaj mu zajęcia, zapewnij kontakt z innymi ludźmi.
Pamiętaj: to normalne, że czasem tracisz cierpliwość i nie możesz pogodzić się z sytuacją. W chwilach słabości, porozmawiaj z bliskimi, odetchnij, zrób coś dla siebie.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń:
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Warszawa, ul. Hoża 54/1, tel. (022) 622-11-22
Lokalne organizacje alzheimerowskie – adresy znajdują się na stronie: www.alzheimer.pl
Polska Fundacja Alzheimerowska, Warszawa, ul. Widok 10, tel. (022) 827-35-86
Słowa kluczowe: Alzheimer, choroba Alzheimera, objawy choroby Alzheimera, leczenie choroby Alzheimera, leczenie Alzheimera