Cottbus (Chociebuż) to średniowieczne niemieckie miasto zlokalizowane zaledwie 30 km od granicy z Polską. W rynku warto poświęcić nieco uwagi na barokowe kamienice mieszczańskie, secesyjny teatr narodowy czy deptak z synagogą. Znajduje się tu także wiele perełek zdobiących przestrzeń w postaci posągów i murali związanych z życiem Serbołużyczan – pierwotnych mieszkańców miasta, których potomkowie do dziś kultywują regionalną kulturę.
W XIX wieku Chociebuż rozpoczął gruntowną industrializację. Wybudowano fabryki tekstylne, a miasto stało się jednym z kluczowych dostawców energii dzięki wydobyciu węgla brunatnego.
Podczas II wojny światowej z uwagi na produkowanie wyposażenia wojskowego, miasto stało się celem ataków lotniczych, przez co uległo sporemu zniszczeniu.
Co warto zobaczyć?
Wieża Grodkowska w Cottbus (Spremberger Turm)
Wieża ta jest uznawana za wizytówkę miasta. Pochodzi z XIII wieku. Posiada platformę widokową na wysokości 28 m umożliwiającą podziwianie panoramy całego miasta.
Wieża Mennicza w Cottbus (Münzturm)
Jest to gotycka wieża z wiatrowskazem i herbem miasta, pełniąca niegdyś funkcję mennicy.
Kościół Świętego Mikołaja (St. Nikolai-Kirche)
Gotycki kościół z barokowym ołtarzem z XV wieku, gdzie zlokalizowany jest najstarszy nagrobek na Łużycach (pochodzący z 1230 roku).
Park Branicki (Branitzer Park)
Park Branicki jest dziełem księcia Hermanna von Pückler-Muskau’a. Wokół swojej rezydencji z 1772 roku (w której aktualnie mieści się muzeum) zaprojektował on kompleks parkowy w stylu angielskim. Wymodelowany pagórkowaty teren ze zbiornikami wodnymi robi niesamowite wrażenie. Ciekawostką jest, że założyciel parku, wedle własnego życzenia, został pochowany w piramidzie na środku jeziorka.