Na wyjazd do opieki z pupilem – wywiad z psim trenerem Adrianem

Na wyjazd do opieki z pupilem – wywiad z psim trenerem Adrianem

Wywiad z Adrianem – miłośnikiem zwierząt, psim trenerem i behawiorystą a na co dzień Naszym koordynatorem oddziału Bytom. Adrian aktywnie działa na rzecz zwierząt nie tylko prywatnie ale i zawodowo – od kilku lat jest pomysłodawcą corocznej zbiórki darów dla podopiecznych schroniska dla zwierząt w Bytomiu, którą organizujemy wspólnymi siłami w Centrum 24 Opieka. W dzisiejszej rozmowie poruszymy temat, który staje się coraz bardziej popularny wśród Opiekunów Osób Starszych a chodzi o zabieranie swojego czworonożnego przyjaciela na wyjazd do Opieki.

Dziennikarz: Cześć Adrian, może na początek opowiesz Nam kilka słów o sobie? Skąd wzięła się u ciebie tak ogromna miłość do psów? I jak udaje Ci się to łączyć z pracą koordynatora w Naszej firmie?

Adrian: Od dziecka wychowałem się z Psami i w moim otoczeniu zawsze były psy. Najbardziej stało się pasją jak otrzymałem jako dom zastępczy pieska buldożka, który miał mocne zaburzenia, agresję i dominant był w 5 rodzinach i wszystkie wyrzucały go przez pogryzienia . Gdy wpadł w moje ręce uczyłem się razem z nim bo chciałem mu pomóc ponieważ groziło mu eutanazja. Dzięki Paco ukończyłem liczne kursy, otrzymałem certyfikaty i poszerzam swoją wiedzę w dalszych szkoleniach. Pomimo wielu starań nie udało się uratować Paco ,ale został w moim sercu i chce dalej pomagać innym pieskom. Dzięki Centrum i godzinach pracy mam możliwość szkolenia i rozwoju co daje pomoc innym pieskom.

D: To naprawdę szlachetne co robisz, widać z jaką miłością mówisz o zwierzętach. Wróćmy do tematu naszej rozmowy. Zwierzak na zleceniu – co sądzisz o tym, że coraz częściej agencje jak i niemieckie rodziny otwierają się na możliwość zabierania pupila, ze sobą do pracy?

Adrian: To jest bardzo dobre rozwiązanie i szlachetne z strony rodzin niemieckich wiem jak trudno wpływa rozłąka właściciela z psem i na odwrót dlatego dzięki Centrum sam mam psiaka w biurze, który siedzi z mną i moim zespołem jest to roczny Golden Retriever – Dona

D: A jakie są podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać przed wyjazdem do pracy ze swoim pupilem?

Adrian: Bardzo ważne jest posiadanie wszelkich dokumentów jak paszport, książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami min. przeciwko wściekliźnie, odrobaczenie, dodatkowo wymagane jest badanie krwi(przeciwciała na wściekliznę) , które należy wykonać u pieska przekraczając naszych sąsiadów tym bardziej ,że każdy kraj ma swoje wytyczne i można na stronie rządowej polskiej wszystkiego się dowiedzieć lub w gabinetach weterynarii.

D: Jeżeli mamy przygotowane wszystkie formalności oraz jesteśmy po wizycie u weterynarza to w jaki sposób przygotować zwierzaka na tak długą podróż? Często Nasi opiekunowie do miejsca docelowego jadą nawet 8, 10 czy 12 godzin.

Adrian: Ważne jest o zadbanie o bezpieczeństwo pieska to priorytet – zapinamy specjalny pas bezpieczeństwa i szelki, które zabezpieczają w przypadku kolizji pieska. kaganiec fizjologiczny jest bezpieczeństwem dla innych pasażerów – warto pamiętać ,że reakcje zwierzęcia mogą być różne w stosunku do innych pasażerów
Piesek powinien jechać naczczo ponieważ aby zmniejszyć wymioty, można zastosować leki przeciwwymiotne i uspokajające zakupione tylko u lekarza weterynarii lub ziołowe w smacznym syropie to złagodzi stres i napięcie ( np. CBD KalmAid ). Ważne ,aby nie za dużo dotykać pieska i unikać dotykania przez obcych bo piesek jeszcze się stresuje bardziej. Wystarczy kocyk jego, zabawka ulubiona ,aby czuł swój zapach i będzie dobrze warto też pamiętać gdy tylko będzie przerwa to wyjść z pieskiem nawet na 2 minuty bo to też pomaga w stresie ( wąchanie dla psa to relaks)

D: Okej, opiekunka dojechała na zlecenie, wysiada z busa i widzi przed sobą nowe miejsce, którego jej czworonożny przyjaciel nie zna. Co wtedy? Jak ułatwić psu aklimatyzację w nowym miejscu?

Adrian: Ważne piesek powinien być blisko właścicielki, nie głaskamy go dajemy mu luz- warto zapytać rodzinę czy piesek może pochodzić, aby zwiedził kąt domu jeśli tak to nie puszczamy pieska tylko z nim chodzimy. Warto pokazać miejsce gdzie będzie nocował zazwyczaj pokój opiekunki wiec kładziemy legowisko i zabawki i dajemy pieskowi odpocząć po 2-3h piesek może powoli przywitać się z nowymi osobami w domu powoli przy tym za każdą dobrą rzecz nagrodzimy go np: dajmy mu smaczek! Albo powiedzmy “ dobry pies” i głaszczmy ale tylko właściciel dzięki temu będzie widział ,że nic mu się nie dzieje. Warto pamiętać aby nic nie zmieniać to co w domu to również w domu w Niemczech

D: To musi być naprawdę stresujące dla zwierzaka jak i jego właściciela. Czy są jakieś różnice w podejściu do psów w Niemczech w porównaniu do Polski, o których powinniśmy wiedzieć?

Adrian: Różnice są bardzo duże, ale bardziej pod względem prawnym w Niemczech jest obowiązkowe ubezpieczenie pieska OC można zakupić w Polsce koszt nie wielki , dbanie o czystość każdy spacer= sprzątam po psie bo grozi spory mandat nawet do 200€ , piesek zawsze na smyczy nie wolno spuszczać luzem tylko w psich parkach i na tresurze.

D: A jak wygląda sprawa kiedy jesteśmy w Niemczech i musimy skorzystać z pomocy weterynarza? Odbywa się to podobnie jak w Polsce?

Adrian: Tak wszystko jest takie same , medycyna jest na skalę europejską i leczenie jest podobne natomiast koszty leczenia są spore dlatego ubezpieczenie to podstawa w wyjazdach i uniknięciu problemu.

D: Na zakończenie czy masz jakieś dodatkowe rade dla właścicieli planujących wyjazd do Niemiec?

Ważne , aby wszystko przemyśleć jeśli jesteście niepewni to po są specjaliści jak behawiorysta, weterynarz, psi trener to oni pomogą Ci w tej podróży warto im zaufać – nie czytaj w internecie i porad pseudo specjalistów jeśli nie chcesz skrzywdzić swojego przyjaciela. Ja również służę pomocą i można w ramach współpracy z Centrum skontaktować się z mną na bezpłatną konsultację.

Serdecznie dziękuje za wywiad i do usłyszenia 🙂

Czy wiesz, że nasza firma wyznaję zasadę PET FRIENDLY – oznacza to, że Nasi pracownicy mogą przychodzić do pracy ze swoimi pupilami, a także zleceniobiorcy w miarę możliwości mogą wyjeżdżać na zlecenie ze swoimi zwierzakami. Dodatkowo aktywnie działamy na rzecz zwierząt wspierając i organizując zbiórki dla schronisk.