Udar mózgu dotyka ok. 75 tysięcy Polaków rocznie, najczęściej osób po 65. roku życia. Jest to zatem poważny problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, iż mamy na niego wpływ. Udar mózgu to bowiem wynik niewłaściwej diety, małej ilości ruchu i nadciśnienia.
Rodzaje udarów mózgu
- Udar niedokrwienny mózgu to stan zagrażający życiu człowieka, w którym dochodzi do obumarcia części mózgu w wyniku zatrzymania dopływu krwi.
- Udar krwotoczny mózgu nazywany potocznie wylewem zazwyczaj kończy się poważną niepełnosprawnością lub śmiercią. To stan, kiedy dochodzi do pęknięcia ściany tętnicy w mózgu i wylania krwi poza naczynie.
Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn udaru mózgu jest miażdżyca. Powoduje ona zablokowanie przepływu krwi w wyniku nagromadzenia cholesterolu w tętnicach. Istotną chorobą zwiększającą ryzyko udaru jest także nadciśnienie tętnicze. Na regulację ciśnienia mamy realny wpływ. Wystarczy regularnie przyjmować leki. Niekorzystny wpływ ma także palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Do innych czynników ryzyka zalicza się wrodzone wady serca, cukrzycę, otyłość, czy bezdech senny.
Objawy
Objawy udaru uzależnione są od tego, która część mózgu nie została zaopatrzona w krew. Do najczęstszych zalicza się:
- utrata przytomności,
- problemy z równowagą i koordynacją ruchów,
- zaburzenia widzenia (podwójne lub nieostre widzenie, a także całkowite zaćmienie zwykle w jednym oku),
- silne bóle głowy,
- dyzartia (zaburzenia mowy),
- zdrętwienie lub niedowład kończyn (zazwyczaj po jednej stronie ciała)
W przypadku wystąpienia objawów niezwykle ważny jest czas reakcji i natychmiastowe udanie się do lekarza. Udar stanowi bowiem bezpośrednie zagrożenie życia człowieka. Dlatego też niezwykle istotna jest profilaktyka
Profilaktyka
Aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, należy stosować się w swoim codziennym życiu kilkoma zasadami.
- Kontroluj ciśnienie i cukier – czym szybciej wykryjesz anomalię, tym szybciej wdrożysz leczenie!
- odżywiaj się zdrowo – nie spożywaj zbyt dużych ilości produktów podwyższających ciśnienie (sól, wędliny, kawa, herbata, napoje energetyczne, czekolada, wino) i cholesterol ( boczek, słonina, baranina, pasztety, kiełbasy, olej palmowy, karkówka, smalec, fast food). Jeśli potrzebujesz naturalnie obniżyć poziom cholesterolu, wprowadź w dietę produkty takie jak: oliwa, ryby morskie, płatki owsiane, marchew, bakłażan, śliwki suszone, awokado, orzechy i migdały, cytrusy, cynamon, siemię lniane). Jeśli chcesz zbić ciśnienie krwi jedz: banany, brokuły, rodzynki, buraki, szpinak czy czosnek.
- unikaj stresu, a jeśli to niemożliwe – stosuj techniki relaksacyjne takie jak: joga, spacery, bieganie, wypoczynek na łonie natury czy słuchanie ulubionej muzyki! Jeśli brak Ci inspiracji, zajrzyj TU!
- nie zapominaj o aktywności fizycznej – dzięki niej zapobiegniesz otyłości i niedotlenieniu organizmu!
Podsumowując, udar mózgu to stan, na który mamy wpływ. Nie bagatelizujmy profilaktyki. Ustrzeże ona bowiem nie tylko przed udarem, ale i wieloma innymi niebezpiecznymi chorobami. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze!