Berlin

Berlin

Zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Berlinie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

 

Berlin to największe miasto w Niemczech, a także w Europie pod względem liczby ludności. Usytuowany jest w odległości 90 km od granicy z Polską. Zajmuje powierzchnię ok. 892 km2. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1237 roku. Niewiele osób wie, że nazwa Berlin wywodzi się z języka prasłowiańskiego i oznacza miasto na bagnach.

 

Berlin zabytki:

 

 

  • Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

 

 

Neoklasyczna brama została wzniesiona w latach 1788-1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa na wzór greckiej bramy Propyleje. Materiałem użytym do jej budowli był piaskowiec pozyskany z okolic Lwówka Śląskiego. Budowla zwieńczona jest rzeźbą 4-konnej kwadrygi, prowadzonej przez rzymską boginię zwycięstwa – Wiktorię. Obecnie brama stanowi symbol zjednoczenia Niemiec.

 

 

  • Mur Berliński (Berliner Mauer)

 

 

Mur symbolizujący Zimną Wojnę o długości 156 km. Wzniesiony został nocą w konspiracji w 1961 roku w celu separacji Berlina Wschodniego od Berlina Zachodniego. Nikt nie spodziewał się takiego posunięcia, gdyż sekretarz Walter Ulbricht w podczas jednego z wywiadów udzielił informacji, iż “nikt nie ma zamiaru budować muru . Z czasem umocnienia były ulepszane i wzmacniane. 

Jego konstrukcja nie przypomina obwałowań średniowiecznych miast. Są to dwa oddalone od siebie mury z pustą ziemią pomiędzy nimi, umożliwiającą przejazd czołgów. Co ciekawe, mur nie miał być “nie do pokonania”. Kluczowa była w nim pusta przestrzeń umożliwiająca łatwy odstrzał śmiałków, którzy nielegalnie chcieli przekroczyć granicę. Szacuje się, że przy próbach ucieczki z Berlina Wschodniego zginęło co najmniej 130 osób. 

Mur najlepiej obejrzeć w rejonie Bernauer Straße.

 

 

  • Kolumna zwycięstwa (Siegessäule)

 

 

Kolumna zwieńczona figurą bogini Nike, zaprojektowaną przez Friedricha Drakego.

Sama kolumna została zaprojektowana przez Heinricha Stracka po 1864 roku w celu upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej. Początkowo kolumna umiejscowiona była na placu Królewskim, jednak w 1939 z polecenia Adolfa Hitlera została przeniesiona do parku Großer Tiergarten.

 

 

  • Ewangelicki Kościół Pamięci cesarza Wilhelma I (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche)

 

 

Świątynia została wzniesiona przez Cesarza Wilhelma II ku czci jego dziadka Wilhelma I. Znajduje się przy Breitscheidplatz. Została zaprojektowana przez  Franza Schwechtena – neoromańskiego projektanta, członka pruskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

W listopadzie 1943 roku kościół uległ zbombardowaniu. Jednym z pomysłów na uszkodzony obiekt było wyburzenie świątyni i zastąpienie jej nową. W rezultacie Kościół jednak zrekonstruowano wg projektu  Egona Eiermanna i pozostawiono jako symbol antywojenny.

 

 

  • Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie (Reichstag)

 

 

Jest to obecna siedziba parlamentu Niemiec. Neorenesansowy budynek projektu  Paula Wallota został wzniesiony w 1894 roku.  Zabytek doznał poważnych uszkodzeń podczas wojny, jednak w latach 1991-1999 został gruntownie zmodernizowany według projektu  Normana Fostera. Interesującym elementem jest kopuła zlokalizowana na dachu, której trzon pokryty jest lustrami rozpraszającymi światło i kierującymi do sali obrad. 

 

 

  • Pomnik wymorodowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas lub krócej Holocaust-Mahnmal)

 

 

Dzieło Petera Eisenmana, składające się z 2700 prostopadłościennych elementów różnej wielkości powstałe w latach 2003-2005. Przypominają nieco labirynt. Pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej jest głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech.

 

 

  • Katedra Berlińska (Berliner Dom)

 

 

Eklektyczna katedra reesansowo-barokowa zbudowana w 1905 roku według projektu architekta Juliusa Carla Raschdorffa. Przede wszystkim budynek ucierpiał podczas wojny. Jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1975 roku. Ze względu na wprowadzenie dużych zmian w stosunku do pierwotnej wersji zabytku, historycy mocno krytykują dzisiejszą budowlę. Obecnie istnieją plany przywrócenia kościołowi wcześniejszego wyglądu.

 

P.S. BVG to idealna aplikacja dla osób poruszających się komunikacją miejską w Berlinie.

Zobacz także nasze artykuły o innych miastach niemieckich!

berlin zabytki

Słowa kluczowe: berlin zabytki, zabytki w berlinie, co warto zwiedzić w berlinie