Bezsenność – przyczyny, leczenie

Bezsenność – przyczyny, leczenie

Jedną z przyczyn bezsenności w starszym wieku są przewlekłe choroby. Nie dają spokojnie spać m.in. bóle stawów i kręgosłupa. Budzi pieczenie za mostkiem towarzyszące zgadze (pozycja leżąca nasila jego objawy) i parcie na pęcherz moczowy. Z marzeń sennych mogą wyrwać bolesne skurcze łydek, duszności związane z chorobami układu oddechowego i serca. Nocny wypoczynek utrudnia również zespół niespokojnych nóg (mimowolne ruchy) i inne dolegliwości. Jednakże nie tylko różne schorzenia powodują, że jakość snu nie jest satysfakcjonująca.

Bezsenność to często pierwszy objaw chorób psychicznych, takich jak depresja, stany lękowe. Może też sygnalizować rozwój chorób somatycznych. Jest symptomem schorzeń zapalnych, zwłaszcza reumatoidalnych, autoimmunologicznych, endokrynologicznych.

Sposoby pomagające zasnąć

Problemem seniorów jest niewłaściwa higiena snu. Aby poprawić jakość snu, należy unikać jedzenia wieczorem ciężkostrawnych potraw, picia kawy i mocnej herbaty, zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, np. chodzić na spacery, wieczorem nie oglądać programów, które wywołują złe emocje.

Ważne jest, aby wywietrzyć sypialnię, zasłonić okna i kłaść się, gdy odczuwa się senność. Skrócenie czasu snu u starszej osoby nie jest chorobą. Dlatego bez porozumienia z lekarzem nie powinno się zażywać leków nasennych, bo to prowadzi do uzależnienia, czyli sięgania po coraz większe dawki leku. Osobom starszym w przypadku kłopotów z zasypianiem można podawać melatoninę.
Jeśli bezsenność jest krótkotrwała, związana z jakąś sytuacją życiową, stresem, warto sięgnąć po leki nasenne lub promujące sen. Te pierwsze służą przede wszystkim do przerwania błędnego koła bezsenności, kiedy to łóżko zaczyna się kojarzyć z męką zasypiania. Leki najnowszej generacji umożliwiają szybkie odpłynięcie w krainę marzeń sennych i nie wpływają negatywnie na aktywność w ciągu dnia. Nie należy ich jednak długo zażywać (można się od nich uzależnić).

Dlatego przy przewlekłej bezsenności stosuje się raczej leki, które działają na sen pośrednio. Są to przede wszystkim preparaty ziołowe o uspokajającym i odprężającym działaniu, a także odpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne. Tego typu środki można długo stosować, bo nie uzależniają. Jednak terapia bezsenności przewlekłej nie opiera się jedynie na lekach. One ją tylko wspierają.

bezsenność