Essen – co warto zobaczyć?

Essen – co warto zobaczyć?

Essen to miasto położone w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Mieści się tu centrum Zagłębia-Ruhry. Wydawać by się mogło, że tereny poprzemysłowe nie oferują nic interesującego. Nic bardziej mylnego! To niezwykle rozwinięty kulturalnie region, gdzie obiekty poprzemysłowe stanowią dziś miejsce dla muzeów, scen teatralnych, sal koncertowych, ścian wspinaczkowych czy lodowisk. 

Nalot brytyjski w 1943 roku spowodował ogromne zniszczenia miasta, jednak zachowało się tu także kilka starszych obiektów wartych uwagi. 

 

Co warto zobaczyć w Essen?

 

Kopalnia węgla kamiennego z 1847 roku (Zeche Zollverein)

 

Monumentalne budynki starej fabryki, która swą działalność zakończyła w 1986 roku można podziwiać pod adresem Gelsenkirchener Str. 181. Obiekt wpisany na listę UNESCO warto podziwiać nocą, kiedy uruchomione są liczne reflektory, podkreślające jego uroki. Aktualnie w budynku znajduje się Ruhr Museum – muzeum historii naturalnej i kultury.

Ciekawym punktem jest także Muzeum Red Dot Design – muzeum designu i projektów industrialnych.

Zimą warto skorzystać z lodowiska zlokalizowanego w kompleksie Zollverein.

 

Muzeum Folkwang w Essen (Museum Folkwang)

 

Muzeum Folkwang to galeria sztuki i miejsce niesamowitych dzieł z XIX i XX wieku, a także XIII-wiecznych rzeźb. Po dojściu do władzy Hitlera wiele dzieł w muzeum skonfiskowano, gdyż zostały sklasyfikowane jako “sztuka zdegenerowana”. Konfiskacja przebiegła łatwo z uwagi na fakt, iż dyrektorem muzeum był wtedy aktywny członek NSDAP – Klaus Graf Baudissin. Wśród zbiorów muzeum znajdziemy m.in.: impresjonistyczne obrazy Edouarda Maneta,Pierre-Auguste Renoira,Paul Gauguina czy Vincent van Gogha.

 

Katedra rzymsko-katolicka w Essen (Essen Minster)

 

Essen Minster to stara rzymsko-katolicka katedra wzniesiona w IX wieku.  Monumentalna część zachodnia kościoła i krypta pochodzą z dynastii Ottonów. W jej wnętrzu podziwiać możemy m.in. kandelabr z brązu i złotą Madonnę z 1000 r. p.n.e., a także spektakularny piaskowcowy Entombment of Christ z około 1500 roku.

Koniecznie należy zajrzeć także do skarbca katedry, gdzie zgromadzono liczne przedmioty liturgiczne, m.in. fibule (ozdobne zapinki do szat) datowane na 1300 rok.

Park i ogród botaniczny Grugapark (Grugapark)

W słoneczne dni warto wypocząć na trawie w Grugapark. Wśród atrakcji parku są nie tylko fonatanny i wieża widokowa, ale i kolej wąskotorowa. Ogród Botaniczny znajdujący się w parku oferuje kolekcję roślin z całego świata.

 

Stara Synagoga w Essen (Alte Synagoge)

 

Stara Synagoga to jedno z najbardziej imponujących miejsc kultu żydowskiego w rejonie, które przetrwały II wojnę światową. Odbywa się tu nie tylko modlitwa, ale i koncerty, przedstawienia teatralne czy lektury. To centrum kulturalne i miejsce pamięci ośrodka esseńskiej Gminy Żydowskiej liczącej w 1933 roku ponad 5000 członków. W noc kryształową w 1938 roku jej wnętrze zostało doszczętnie zniszczone. 

 

Essen