Bonn

Bonn

Bonn – miasto w Północnej Nadrenii-Westfalli. Ośrodek kulturalny i naukowy.

 

Historia

U schyłku poprzedniej ery Rzymianie założyli na terenie dzisiejszego miasta osadę Castra Bonnensia. W XIII w. rozwijające się miasto przystąpiło do Związku Reńskiego. W 1794 r. Bonn zostało włączone do Francji, zaś w 1815 r. do Królestwa Prus. Miasto zostało poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej, a w 1949 r. zostało tymczasową (do zjednoczenia) stolicą nowopowstałej RFN. Nieoczekiwane podniesienie do rangi stolicy państwa spowodowane było m.in. tym, że na przedmieściach Bonn mieszkał ówczesny kanclerz – Konrad Adenauer. W 1990 r. stolica Niemiec została przeniesiona do Berlina, lecz przeprowadzka urzędów i instytucji centralnych potrwa przynajmniej do 2000 r. (choć niektóre wywalczyły prawo funkcjonowania nadal w urokliwym Bonn).

Atrakcje

Miasto pełne jest pięknych budowli barokowych i rokokowych, wśród których na szczególną uwagę zasługują: ratusz (Rathaus) z końca XVIII w., pałac książęcy Poppelsdorfer Schloß i kościół jezuitów (Jesuitkirche). Najcenniejszym zabytkiem średniowiecznego Bonn jest romańska świątynia św. Marcina (Münster St. Martin). Nie można także pominąć domu Beethovena. W Bonn znajduje się tez instytut badań nad zwierzętami, przylegajacy do Muzeum Badawczego im. Alexandra Koeniga, gromadzące nie tylko kolekcje przyrodnicze, ale prowadzące badania nad biotypami.

Miasto muzeów

W Bonn funkcjonuje rozciągajaca sie na przestrzeni 3 km dzielnica muzeów. Znajduje się tu wiele tego typu placówek gronadzących zbiory zarówno historyczne, jak i sztuki. Najsłynniejsze muzeum miasta to Beethoven-Geburtshaus z pamiątkami po genialnym kompozytorze, który urodził się w Bonn w 1770 r. Można tu także znaleźć Muzeum Sztuki w Bonn, Halę Sztuki i Ekspozycji Republiki Federalnej Niemiec, Muzeum Niemieckie w Bonn i Dom Historii RFN.

Kultura

Bonn jako miasto rodzinne Beethovena nie może się obejść bez imprez kulturalnych. Najważniejszą jest Beethovenfest, w czasie którego odbywa sie ponad 50 koncertów, oraz letni festiwal kultury nadreńskiej – Rheinkultur-Festival, impreza z wolnym wstępem, organizowana na terenie parku rozrywki Rheinaue. Bogata kultura miasta oferuje zarówno kabarety, jak i atrakcje artystyczne z wysokiej półki, czyli teatr kabaretowy Haus der Springmaus oraz słynną operę. Inną atrakcją jest widowisko – pokaz ogni bengalskich, okreslany często jako “Ren w płomieniach”.

Wypoczynek

W Bonn znajdują się dwa ważne parki. Jeden z nich, to wspomniany już park rozrywki Freizeitpark Rheinaue. Rozciąga się on po obu stronach Renu na powierzchni 160 ha. Można w nim spędzić czas nad dużym jeziorem Auensee, gdzie są dostępne wypożyczalnie łódek. Inne atrakcje parku, to ogród japoński, dom pszczół, ogród dla niewidomych oraz jezioro Rheinauensee. Poza parkiem Rheinaue w Bonn jest także piękny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Bonn, umiejscowiony za pałacem. Można tu zobaczyć około 3 tys. gatunków roślin.