Hanower

Hanower

Hanower to stolica kraju związkowego w Niemczech o nazwie Dolna Saksonia. Miasto słynie na całym świecie z dobrze prosperującego przemysłu metalowego, zwłaszcza z produkcji wagonów kolejowych i lokomotyw. Podobnie jak w całych Niemczech, również w Hanowerze powstają bardzo dobrej klasy samochody.

Powiedzenie o niemieckiej precyzji i zamiłowaniu do porządku znajduje odzwierciedlenie w komunikacyjnej organizacji Hanower. Miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną uwzględniającą metro, tramwaje i autobusy. Warto wiedzieć, że Hanower jest oblegane nie tylko przez turystów, ale także naukowców i studentów, ponieważ zdobycie dyplomu jednej z hanowerskich uczelni jest bardzo prestiżowym osiągnięciem.

Hanowerowi udało się podnieść po katastrofie II wojny światowej. Dzisiaj zachwyca przede wszystkim przepiękne Altstadt, czyli Stare Miasto z zabytkowymi kamieniczkami mieszczańskimi z kilkoma gotyckimi kościołami. Najstarsze pochodzą nawet z XIV w., jak choćby barokowy kościół pw. Św. Jana i katolicka świątynia Św. Klemensa.

Jak Stare Miasto w Hanowerze, to i Stary Ratusz wraz z kościołem Marktkirche. Te dwie budowle stanowią żywy dowód dawnej świetności niemieckiego gotyku ceglanego. Warto jednak odwiedzić także Nowy Ratusz w Hanowerze, który jest symbolem współczesnej potęgi tego miasta.

Ratusz w Hanowerze ma wprost ogromne rozmiary i usytuowany jest na podmokłm terenie z niewielkim oczkiem wodnym przed dziedzińcem. Choć powstał na początku XX w., to jesgo architektura sugeruje, że jest dużo starszy. To jedna z największych perełek architektonicznych Hanoweru.

Zważywszy na ogromne zniszczenie II wojny światowej, dzisiaj architekturę pałacową Hanower reprezentują tylko dwie budowle: Leineschloss oraz Wangenheimpalais. Pierwsza była niegdyś siedzibą królewską leżącą nad brzegiem rzeki Leine. Dzisiaj rezyduje tutaj Landtag, czyli parlament kraju związkowego Niemiec. Natomiast drugi z pałaców Hanoweru to rodowa siedziba Wangenheimów.
O Hanowerze mówi się jako mieście targów i ogrodów. Tereny zielone zajmują ok 20 proc. powierzchni miasta. To bardzo dużo, jak na tętniący życiem obszar przemysłowo-handlowy. Największe i najpiękniejsze zarazem są Ogrody Królewskie Hanower (Königliche Gärten Herrenhausen) zajmujące powierzchnię 136 ha.

Co prawda mowa o niemieckim mieście Hanower, ale ogrody urządzono w stylu francuskim i angielskim. Obszar ten podzielony na trzy ogrody tematyczne. Warto przeznaczyć dużo czasu na zwiedzanie zielonej części Hanower, ponieważ jest to obszar tak duży, że i całego dnia mogłoby nie starczyć, żeby się nim nacieszyć.