Neuss

Neuss

Zamki, pielgrzymi i najstarsza gospoda regionu.

Rzymianie założyli tutaj swoją osadę z ważnych powodów: z jednej strony miejsce znajdowało się na końcu drogi, wiodącej przez Galię z Lionu przez Trewiraż do Renu, z drugiej zaś zapewniało dostęp do szlaków wodnych na rzekach Ren, Erft, Lippe, Ruhra i Wupper.

Nic więc dziwnego, że cała gospodarka Neuss do dzisiaj obraca się wokół portu i handlu. Spacer po śródmieściu ukazuje świadectwa świadomości obywateli Neuss znaczenia ich miasta, które uzyskało przywilej bicia własnych monet oraz nabyło prawa miasta hanzeatyckiego. Jednocześnie rosła religijna rola miasta, które od roku 1050 przechowuje relikwie świętego Kwiryna z Neuss. Ku jego czci wzniesiono późnoromańską katedrę św. Kwiryna, która została wyniesiona w 2009 roku przez papieża Benedykta XVI do rangi bazyliki mniejszej („basilica minor”) i stała się celem dla pielgrzymów z całej Europy. Dalsze ważne budowle sakralne to neogotycki kościół Mariacki (Marienkirche) z interesującymi oknami wykonanymi przez Emila Wachtera, kaplica św. Marii (Marien-Kapelle) w Kolegium Maryjnym (Collegium Marianum), kościół św. Sebastiana (St. Sebastianus Kirche) kościół Jezusa Chrystusa (Christuskirche) z okresu późnego historycyzmu, najstarszy ewangelicki kościół w mieście. Wycieczka po starym Neuss będzie kompletna, gdy obejmie Górną Bramę (Obertor), Krwawą Wieżę (Blutturm) i rzymskie miejscu kultu bogini Kybele oraz trzy przepiękne, zabytkowe domy: „Alte Kaffeehaus“ z 1571 roku, „Haus zu den Hl. Drei Königen“ z 1597 roku i ostatni z nich, „Zum Schwatte Päd“ z 1604 roku, który jest najstarszą gospodą nad Dolnym Renem i świadczy o tym, że w tamtych czasach ludzie nie tylko byli bogobojni i pobożni, ale też nie stronili od szklaneczki wina.

Dym prochowy i marszowa muzyka: festyn strzelecki w Neuss.

Z ponad 6750 maszerującymi strzelcami i 1200 muzykantami festyn strzelecki uchodzi za największą na świecie tego typu imprezę organizowaną przez jedno jedyne stowarzyszenie. Wraz z królewską paradą, uroczystymi pochodami, wyborami króla strzelców i wieloma innymi imprezami towarzyszącymi jest najważniejszym wydarzeniem społecznym miasta oraz bliższej i dalszej okolicy – na festyn przybywa prawie 1,5 miliona gości.