Stuttgart

Stuttgart

Stuttgart wciąż zwiększa swoje znaczenie na międzynarodowym rynku. Miasto szóste co do wielkości w Niemczech jest siedzibą ogromnych koncernów.

Stuttgart bywa nazywany „kolebką motoryzacji”. To właśnie tu zostały wynalezione samochody – dokonali tego Gottlieb Daimler i Karl Benz. Oprócz Porsche, w pobliżu miasta swoje zakłady mają także Mercedes i Maybach.

Miasto jest również znane z produkcji wina. Pierwsze wzmianki o winnicach w tym regionie pochodzą z początku XII wieku. Do dzisiaj sporo dochodów Stuttgartu pochodzi właśnie z tej dziedziny. Miastem partnerskim Stuttgartu w Polsce jest Łódź.

W Stuttgarcie znadziemy wiele atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić. Zoo Wilhelma to jeden z największych ogrodów zoologiczno – botanicznych w Niemczech, w dodatku działający od ponad 150 lat. Sporą atrakcją jest Planetarium. Corocznie odwiedza je ponad 200 tysięcy turystów.

 

Mieszkańcy Stuttgartu przywiązują dużą wagę do trzech rzeczy: zabawy, jedzenia oraz picia. Pewnie stąd płyną próby połączenia tych dwóch przyjemności. Stuttgarcki Festiwal Piwa jest drugim co do wielkości w Niemczech. Ustępuje jedynie przesławnemu Oktoberfest, a jego korzenie sięgają początków XIX wieku! Odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Podczas jego trwania oprócz degustacji przeróżnych gatunków piwa można także posłuchać grających na żywo zespołów czy przejechać się karuzelą. Atmosfera festynu jest sielska i przyjemna. Pod koniec sierpnia każdego roku rozpoczyna się Festiwal Wina. Oprócz szlachetnych napojów zwiedzający mogą także spróbować specjalności lokalnej kuchni. Nie samym jedzeniem człowiek żyje, dlatego ważnym elementem stuttgarckiej kultury jest Sommerfest. Tutaj najważniejsze są imprezy taneczne.

Popularne są również jarmarki świąteczne oraz Lichterfest, czyli festiwal latarni z pokazami efektownych fajerwerków.