Testy na obecność Covid-19

Testy na obecność Covid-19

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną aktualnie opiekunowie wjeżdżający na teren Niemiec zobowiązani są wykonać testy na obecność Covid-19. 

 

Koszty testów na obecność Covid

Dla osób wyjeżdżających na zlecenie z naszą firmą koszty badania pokrywane są w 100% przez nas. Innymi słowy Państwo nie ponoszą żadnych kosztów.

Punkty pobrań 

Współpracujemy z siecią laboratoriów zlokalizowanych w całej Polsce. Aktualna mapa naszych laboratoriów znajduje się TUTAJ. Ponadto, dokonujemy wszelkich starań, aby zorganizować Państwu testy na obecność Covid jak najbliżej miejsca zamieszkania. Zdarza się jednak, że w danej placówce nie ma wolnych miejsc w danym terminie, dlatego wizytę mają Państwo zorganizowaną w odleglejszej lokalizacji. 

Rodzaje testów na obecność Covid

Wykonujemy Państwu jeden z dwóch rodzajów testów na obecność Covid, ponieważ rodzaj badania uzależniony jest od zlecenia i narzucony odgórnie. 

1. TEST GENETYCZNY (Badanie metodą RT-PCR)

jest to badanie, którego materiałem wyjściowym jest wymaz z gardła i błon śluzowych nosa, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2).  Realizowany jest w wybranych placówkach w Polsce. Nasi pracownicy umawiają Państwa na badanie oraz przekazują termin i lokalizację badania.

Jak przygotować się do badania RT-PCR? 

 • przede wszystkim zabierz ze sobą dowód osobisty
 • bądź na czczo 3 godziny przed badaniem
 • bezpośrednio przed badaniem: nie myj zębów, nie stosuj płynów do płukania jamy ustnej, nie żuj gum, nie stotuj tabletek na gardło
 • nie stosuj kropli i aerozoli do nosa, gdyż może to zakłócić wynik badania
 • dodatkowo zabierz ze sobą maseczkę i ściągnij tylko w momencie pobierania wymazu

2. TEST PRZESIEWOWY (Badanie metodą antygenową)

Antygeny są to białka występujące na powierzchni wirusa umożliwiające jego identyfikację. Podczas testu, antygen SARS-CoV-2 w próbce oddziałuje z przeciwciałem sprzężonym z cząsteczkami barwnika. Niewątpliwie, dzięki temu, jeżeli w próbce znajduje się wirus SARS-CoV-2, w odpowiednim miejscu kasety testowej pokazuje się kolorowa linia. Wymaz pobierany jest przez pacjenta samodzielnie z nosogardzieli przy konsultacji telefonicznej z lekarzem. Więcej o badaniu przesiewowym poczytasz TUTAJ.

Jak zatem przygotować się do badania?

 • poczekaj, aż przyjdzie Ci zamówiona przez nas paczka z testem do domu
 • rozpakuj test w momencie telefonicznej konsultacji z lekarzem (NIE WCZEŚNIEJ!)
 • wykonaj test zgodnie z instrukcją oraz zaleceniami lekarza

Wyniki testów na obecność Covid

W przeciwieństwie do wyników testu genetycznego, na które czeka się 1-6 dni, wyniki testu przesiewowego są widoczne po 10-15 minutach. Lekarz po wykonaniu testu genetycznego podaje KOD, KTÓRY NIEZWŁOCZNIE PROSIMY PRZEKAZAĆ REKRUTEROWI (można wysłać SMS lub przedyktować telefonicznie).

Ze względu na długi okres oczekiwania na wynik, prosimy, aby nie obawać się w sytuacji, gdy nie mają Państwo jeszcze wyniku testu, a wyjazd ma odbyć się w najbliższym czasie. Nasi pracownicy mają wszystko pod kontrolą i będą informować o przebiegu sytuacji. Niewątpliwie, może zdarzyć się sytuacja, że wyjazd będzie przesunięty o jeden lub dwa dni, o czym będą Państwo informowani na bieżąco.

WAŻNE!

 • przede wszystkim na badanie genetyczne należy zabrać ze sobą dowód osobisty
 • podczas badania należy poinformować, że badanie realizowane jest na firmę Centrum 24 Opieka  oraz, że wynik ma być w języku angielskim lub niemieckim
 • po badaniu należy zapisać KOD podany przez lekarza i przesłać go niezwłocznie rekruterowi
 • po przyjeździe do Niemiec należy w przeciągu 24h przesłać (mailem, poprzez messenger lub zdjęcie) wypełniony formularz

  formularz pobierz tutaj > Aussteigekarte 

Reasumując, zachęcamy, aby planować dłuższe pobyty lub przedłużać zlecenia i wykorzystać okres izolacji społecznej na pracę opiekuńczą. Pamiętajmy, że seniorzy w Niemczech potrzebują naszego wsparcia bez względu na sytuację epidemiologiczną czy sezon. My gwarantujemy Państwu bezpieczną i pewną pracę także w obliczu pandemii. Dodatkowo życzymy wszystkim dużo zdrowia i zachęcamy do wyjazdów z Centrum 24 Opieka.