Weiberfastnacht czyli Tłusty Czwartek po niemiecku

Weiberfastnacht czyli Tłusty Czwartek po niemiecku

Czwartek już jutro, w Polsce wszyscy będą zajadać się pączkami 🍩🍪🍩, a Niemcy będą się bawić.
Tradycyjnie w tłusty czwartek rozpoczyna się niemiecki karnawał uliczny “Weiberfastnacht” i należy on do kobiet.
Co roku w ostatni czwartek przed Środą Popielcową (der Aschermittwoch) o godzinie 11:11 kobiety z południowych Niemiec (przeważnie) poprzebierane w barwne kostiumy 🥳🎭🎭🤡 wdzierają się (einfallen, einbrechen) do ratuszy miast, by obciąć urzędnikom krawaty (symbol męskiej władzy) i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta – czyli rozpocząć panowanie. 
Zwyczajowo kobiety obcinają (abschneiden) krawaty 👔wszystkim mężczyznom i rekompensują (entschädigen) im to tzw. Bützchen, czyli mówiąc po polsku – buziakiem 😘💋😘.
Zwyczaj ten pochodzi z roku 1824 i został zapoczątkowany przez praczki (die Wäscherinnen) w pralni w Beuel kolo Bonn. Wtedy kilka praczek zdecydowało się założyć tzw. Damenkomitee (czyli Damski Komitet) i wziąć udział w karnawale, który dotychczas był świętowany głównie tylko przez mężczyzn. Gdy mężczyźni odebrali pranie i odpłynęli statkiem do Kolonii, praczki rozpoczęły zabawę.

Niemalże w każdym większym miasteczku czy wsi odbywają się barwne korowody 🎉🎊, ludzie chodzą przebrani po ulicach, dzieci nie mają lekcji w szkole.
Kupując chleb 🍞🥖w piekarni jest się obsługiwanym np. przez diabła 👹, a mężczyźni kryją swoje krawaty z obawą pod kurtkami.

A Ty ile zjesz jutro pączków lub obetniesz krawatów 😀?