Choroba Parkinsona u osób starszych: Diagnoza, objawy i wsparcie

Choroba Parkinsona u osób starszych: Diagnoza, objawy i wsparcie   Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą neurodegeneracyjną, która dotyka głównie osoby starsze. Jest to schorzenie, które wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do problemów z kontrolą ruchów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej chorobie Parkinsona, jej objawom oraz możliwościom wsparcia dla osób dotkniętych tym schorzeniem. Czym jest…
Czytaj więcej

Początek demencji u Seniora – historia Pana Jana

Życie z Początkami Demencji to Opowieść o Walkach i Nadziejach Demencja to choroba, która dotyka nie tylko samego chorego, ale także całą rodzinę i bliskich. Każdego dnia miliony osób na całym świecie stają w obliczu trudności związanych z postępującymi objawami demencji, a każda historia jest unikalna i wyjątkowa. Dziś chcemy podzielić się historią Jana, który…
Czytaj więcej

Udar mózgu – profilaktyka, objawy, rodzaje

Udar mózgu dotyka ok. 75 tysięcy Polaków rocznie, najczęściej osób po 65. roku życia. Jest to zatem poważny problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, iż mamy na niego wpływ. Udar mózgu to bowiem wynik niewłaściwej diety, małej ilości ruchu i nadciśnienia.  Rodzaje udarów mózgu Udar niedokrwienny mózgu to stan zagrażający życiu człowieka, w którym dochodzi…
Czytaj więcej

Zespół Downa – przyczyny, objawy

Zespół Downa to jeden z najpopularniejszych zespołów wad genetycznych występujących w społeczeństwie. Jako pierwszy opisał go angielski lekarz John Langdon Down podczas obserwacji pacjentów zakładu opiekuńczego. Warto dodać, iż diagnozuje się go w okresie prenatalnym. Co ciekawe, choroba ta dotyka obie płcie w stopniu jednakowym. Przyczyną Zespołu Downa jest dodatkowy chromosom pary 21 (trisomia chromosomu…
Czytaj więcej

Cukrzyca – typy, objawy, leczenie

Cukrzyca to choroba metaboliczna objawiająca się zaburzeniem wydzielania lub działania insuliny. Insulina to hormon produkowany przez trzustkę odpowiedzialny za metabolizację węglowodanów. To dzięki niej glukoza wchłaniana z pokarmów transportowana jest z krwi do wnętrza komórek. Bez insuliny komórki nie są w stanie pobrać energii z pokarmów, nawet gdy glukozy we krwi jest bardzo dużo. Cukrzyca…
Czytaj więcej

Inkontynencja moczowa- przyczyny, leczenie

Inkontynencja moczowa to inaczej problem z nietrzymaniem moczu, dotykający co drugą kobietę po przejściu menopauzy. Choć choroba ta dotyczy obojga płci, u kobiet jest dużo powszechniejsza. U zdrowej osoby mocz zatrzymywany jest w pęcherzu przy pomocy mięśni Kegla. Gdy pęcherz napełni się, do mózgu wysyłana jest informacja o tym, że należy go opróżnić. W związku…
Czytaj więcej

Choroba Parkinsona – fazy, diagnostyka, leczenie

Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna, której przyczyną jest nieodwracalne i postępujące niszczenie komórek nerwowych określonych struktur mózgowych, odpowiedzialnych za kontrolę ruchów całego ciała. U chorych na Parkinsona dochodzi do stopniowego uszkodzenia neuronów istoty czarnej, odpowiedzialnej m.in. za prawidłowe napięcie mięśni, zachowanie odpowiedniej postawy ciała oraz wykonywanie odruchów bezwarunkowych. Przyczyna tej choroby jest w dalszym ciągu…
Czytaj więcej

Stwardnienie rozsiane SM

Stwardnienie rozsiane SM to choroba autoimmunologiczna, diagnozowana najczęściej w przedziale wiekowym 20-40 lat. W organizmie chorego komórki układu odpornościowego zaczynają atakować własne struktury układu nerwowego. W wyniku tego zniszczeniu ulega mielina otaczająca włókna nerwowe, odpowiadająca za przekazywanie impulsów nerwowych. Powstają wtedy stwardnienia, uniemożliwiające pewne funkcje w organizmie. Przyczyna choroby nie jest jednak znana. Jest wiele…
Czytaj więcej

Choroba Alzheimera – fazy, objawy, leczenie

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna i określana jest jako ,,przedstarczy zanik mózgu”. Dotyka coraz większą część społeczeństwa, najczęściej po 65 roku życia. U seniorów między 85.–90. rokiem życia Alzheimer występuje aż u 40%. Jak dotąd przyczyny choroby są nieznane. Kluczowe są jednak uwarunkowania genetyczne. Alzheimer to choroba postępująca powoli. Pogłębiające się uszkodzenia w korze mózgowej…
Czytaj więcej

Depresja u seniora – przyczyny depresji

Przyczyny depresji są zróżnicowane, gdyż jest to choroba dopadająca ludzi bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Diagnozuje ją najpierw rodzina, bliscy, przyjaciele i opiekunowie, następnie – psycholog, a na koniec psychiatra. Przyczyny depresji: Depresja u osób starszych może mieć różne podłoże. Jednym z nich jest problem z pogodzeniem się ze stratą partnera. Ciężko pogodzić…
Czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry – objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może przebiegać zarówno jako kontynuacja choroby od okresu dzieciństwa, jak i ujawnić się dopiero w starszym wieku. Dane wskazują, że początek AZS po 30. roku życia nie jest obecnie zjawiskiem rzadkim. Badania wskazują jednak, że nasilenie stanu zapalnego zazwyczaj ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem. Objawy Wśród głównych objawów atopowego zapalenia skóry…
Czytaj więcej

Astma – objawy, leczenie

Wielu ludzi uważa, że astma dotyka tylko młodych ludzi. Dlatego łatwo przeoczyć objawy tej choroby, która swój początek może mieć w każdym wieku. Astma u ludzi starszych ma cięższy przebieg, częściej pojawiają się zaostrzenia. Pacjenci są zmuszeni do zażywania większej ilości leków i częściej umierają z powodu astmy w stosunku do chorych w młodszym wieku….
Czytaj więcej